Zánka 2012

40 diák üdülhetett kedvezményesen Zánkán

Az Erzsébet-tábor program ?Igazolt hiányzás? című kiírására benyújtott pályázatunkat a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány kedvező elbírálásban részesítette. A pályázati támogatás keretében a Zánkai Gyermeküdülő helyszínen, 2012.06.25. és 2012.06.30. között 40 tanuló táborozhatott rendkívül kedvezményesen. Mindössze 5 000Ft önerő befizetése mellett csak az oda és visszautazás költségeit kellett állni azoknak a szülőknek, akiknek gyermekei jelentkeztek a táborozásra. Az önrész összege csak azok számára volt 10 000Ft, akik családjában az egy főre eső jövedelem meghaladta a 93 000Ft összeget, vagy nem adtak le nyilatkozatot jövedelmükről. Pályázni csak 10 fős csoportokban lehetett, 1-1 fő pedagógus kísérettel, így a jelentkezők közül sajnos néhányan lemaradtak, mert újabb 10 fős csoport már nem ált össze a jelentkezéshez.

A Nemzeti Üdülési Alapítvány táborozási szolgáltatást és teljes körű ellátást biztosított az Erzsébet-tábor turnusának teljes időtartama alatt 40 tanulónk számára. Az Alapítvány a támogatást névre szóló táborozási szolgáltatás formájában, az állami tulajdonban lévő Erzsébet-táborok közül a pályázatunkban első helyen megjelölt Zánkai Gyermeküdülőben biztosította tanulóinknak. Iskolánknak 4 pedagógust (10-10 gyermekenként egy-egy főt) kellett biztosítani kísérőként a táboroztatáshoz. 6 nap, 5 éjszaka (hétfő reggeli érkezéssel és szombati, ?reggeli utáni? távozással) önfeledt kikapcsolódás várt tanulóinkra.

A táborozás 6 napja maradandó élményt jelentett minden résztvevő számára. A zánkai nyári tábor évtizedek óta szolgálja a diákságot, s épületei ugyan megérdemelnének egy nagyobb rekonstrukciót, de a félházzal üzemelő 3. számú nyári tábor épülete így is elfogadható körülményeket biztosított. Az első nap felhős, csepergős időjárása kicsit ránk ijesztett, de ami utána következett az mindent feledtetett velünk. A Balaton vize érkezésünkkor sem volt hideg, de az utolsó napokban már termálfürdőhöz hasonlított. Valamennyiünk bőre több színárnyalattal lett sötétebb a 6 nap alatt, s leginkább a vörös vált az uralkodó színné. Literszám kentük, fújtuk magunkra a különböző faktorú napvédőket, de a leégéstől ez sem mentett meg mindenkit. Nem csoda, hiszen a kánikulának köszönhetően, fő tevékenységünk a fürdőzés volt. Délelőtt, délután is levonultunk a csapattal a másfél km-re lévő strandra, csak az UV sugárzás miatt leginkább veszélyes 12 és 15 óra között vonultunk vissza fedél alá, ebédelni és ?csendes? pihenőzni. A strandon persze a fürdés és napozás mellett egyéb programjaink is voltak. Sokat strandröplabdáztunk, strandfociztunk. A sárgatrikós ?dilis? csapat személyzete is törte magát, hogy szórakoztasson bennünket. 10 órakor kezdődő reggeli tornára, vízi aerobikra, homokban zajló aerobikra invitáltak bennünk minden nap rendszeresen. Kérésünkre még számháborút is szerveztek nekünk. A két csapat meg is kapta a ?Legsárgább?, illetve a ? Legzöldebb? rendkívül kitüntető címet garantáló oklevelet. Egyik nap hajókiránduláson is részt vehettünk. Erzsébet táborozó sorstársainkkal együtt nyolcvanan zsúfolódtunk fel a szebb napokat látott Tátika nevű hajóra. Volt aki ülőhely hiányában a ?Mar-hajó? feliratú ajtó mögötti ? egyébként WC ? mellékhelyiségbe fészkelte be magát, s élvezte az utazás örömeit a más funkciójú porcelánülőkén trónolva. A hajó pontosan fél órát cammogott a Magyar tenger közepe felé, majd egy merész fordulattal ugyanannyit vissza. Egyes vélemények szerint az út unalmas, a hajó pedig hangos volt, de a többség azért élvezte a Balaton partjainak, s az enyhe széltől fodrozódó hatalmas vízfelületnek a lenyűgöző látványát. Azért esténként, vacsora után sem unatkoztunk. Moziba is mehettünk, igaz többen inkább a TV-t választották, mert éppen az EB elődöntő labdarúgó mérkőzései zajlottak. Az erdei tornapálya leküzdése, majd a Molnár tanár úr vezette önkéntes tájékozódó séta már sötétedés után ért véget, felért egy bátorság próbával. Egyik este meghívást kaptunk egy diszkóba is, csak sajnos a bár tulajdonosa 20 perc után közölte velünk, hogy ez a hely felnőtteknek való. Takarodó előtt időnként tábori játékokban volt részünk a szobáinkban. Így elsajátíthattuk a bekötött szemmel történő üvegkerülés művészetét, de nyomozói megfigyelőképességünket is próbára tehettük a ?Mi változott? játékban.

Az utolsó napon az ebéddel fejeződött be tábori ellátásunk, de az esti vonatindulásig maradtunk, s az utolsó pillanatig próbáltuk élvezni a strandolás örömeit. Már több táborlakó társunknak erősen megcsappant ugyan a pénztárcája, de a Szülői Munkaközösség támogatásának köszönhetően mégsem éheztünk és szomjaztunk. Délután egy egész pizzát rendelhettünk, és egy nagy üveg hideg üdítőt is választhattunk, még a vonaton is kitartott.

A táborban átélt élményeink remélhetőleg ennél sokkal hosszabb időre is megmaradnak emlékeinkben.