Erdei Iskola

Erdei iskola - "Égig érő tanterem"

A 4. osztálynak a 2015/2016 - os tanév legfontosabb feladata az Erdei iskolás témahét megszervezése volt. Sikeres pályázatot nyújtottunk be 2015 októberében "Égig érő Tanterem" című projekt keretében közzé tett "Erdei iskola programban való részvétel támogatásának igénylésére" a Környezet - és Természetvédelmi Oktatóközpontok Szövetsége (KOKOSZ) felé. A projekt a Svájci - Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával valósult meg. A pályázatunkat elfogadták, így 306 000 Ft támogatásban részesültünk. A támogatást a 17 fős osztály 5 napos Erdei iskola programjára használhattuk fel. A szombathelyi Tankerülettől még további 51 000 Ft összegű támogatásban részesült az osztályunk. A támogatások szinte teljesen lefedték az Erdei iskolában igénybe vett szolgáltatásokat, a szállást, az étkezést és a szakmai programokat.
     Az Erdei iskola helyszínéül a Bakonyerdő ZRT. Monostorapáti Erdészet nevű szolgáltató által minősített Balaton - felvidéki Erdészeti Erdei Iskolát választottuk, amellyel már évek óta tart a jó kapcsolatunk. 2016. május 09 - 13 - a között így 5 felejthetetlen napot töltött el az osztályom a Balaton - felvidéki Erdészeti Erdei Iskola, Monostorapáti erdészházában.
     Kísérő tanárként, a csoportom leendő osztályfőnöke, Molnár László, jött el az osztállyal, hogy jobban megismerje a tanulókat. Az Erdei iskola programját igyekeztem úgy összeállítani, hogy minél sokrétűbben ismerjék meg a tanulóim a Balaton - felvidék gazdag természeti értékeit. A programjaink között kiemelt fontosságúak voltak az erdészeti, természetismereti témájúak, de mellette számos szabadidős tevékenységet, sportolást, túrázást is kínáltunk a kalandra vágyó gyerekeknek.
     A NATURA 2000 keretében minősített programok, modulok közül hetet választottunk ki. Ezek név szerint a következők voltak: Érzékszerveinkkel az erdő ? Élménytermek, Vadmegfigyelés vadlesen, Öreg bükk tanösvény - túra, Növényismereti túra, Vadgazdálkodás, vadnyom, lövészet, Tájékozódás a természetben és a Biológiai patakvizsgálat.
     Ezen kívül az ősi mesterségek közül kenyérsütéssel, kovácsolással, íjászattal is megismerkedhettek a tanulóim. Az egyik nap gyalog túráztunk el Nagyvázsonyig a kék túrajelzés segítségével. A kollégám, Molnár tanár úr, volt ennek az erdei túrának a vezetője, aki már számos gyalogtúrát szervezett a tanulók körében. Nagyvázsonyban a híres Kinizsi várat látogattuk meg. Az estét tábortűzzel zártuk. Esténként folyamatosan készítették az Élménynaplóikat is a tanulók, amelyeket rajzaikkal színesítettek.
     Úgy gondolom, a hét során a Balaton - felvidéki Erdei iskola gazdag környezeti nevelési programot kínált nekünk, amelyek teljesen magával ragadták a 4. osztályos tanulóimat. A gyakorlati megfigyelések, tapasztalatszerzés, erdei túrák során az erdő sokrétű, új ismeretet nyújtott mindenkinek. Formálódott a környezettudatos magatartásuk, és a közös élmények által a személyiségüket más oldalról is megismerhettük a kollégámmal. Nagyon boldog voltam, hogy végül mind a tizenheten velem tartottak Sokkal közvetlenebbé, bizalmasabbá vált az osztályommal, a tanulóimmal a kapcsolatom. A hét során kicsit más szabályok szerint működtünk, de mindannyian szót fogadtak, betartották a kéréseinket. A természeti környezet közelsége érezhetően pozitívan hatott a viselkedésükre is. A közös erdei programok, az esti beszélgetések, a tábortűz fényében megcsillanó gyermekszemek valódi közösségről tanúskodtak, akik jól érezték magukat együtt, kiszakadva az iskola falai közül, a Balaton - felvidéki erdei tisztás közepén. Úgy vélem, az erdei iskolai programok nagyon jól kiegészítik az iskolai oktató - és nevelőmunkánkat, ezért tartottam osztályfőnökként fontos feladatomnak, hogy tanulóim ennek az élménynek részesei legyenek.

Rum, 2016. június 20.

Kondicsné Pásti Erika of.

Fényképeket megtekintheti kapcsolódó galériánkban.