Erdei iskola Balaton-felvidék 2013.

Osztályunk június 3-7. ? iskolánk hagyományainak megfelelően - erdei iskolában volt Balaton-felvidéken egy festőien szép fennsíkon igényesen kialakított környezetben.

Érdekesebbnél érdekesebb, izgalmasabbnál izgalmasabb programok vártak ránk. Első nap a Tanösvény túrán haladtunk végig, megismerve sok-sok fát, gyógynövényt, gombát. Este a kétéltűek és a hüllők életéről, tulajdonságairól, ?vicces szokásairól? kaptunk képet egy előadás keretében. Második nap a vadgazdálkodásról tájékozódtunk, a lövészet rejtelmeivel ismerkedtünk, majd a patakvizsgálaton gyűjtött élőlények mikroszkópos vizsgálata következett. Szerencsére az itt látottak sem tudták elvenni étvágyunkat az esti szalonnasütésen készült ínycsiklandó finomságoktól. Szerdán Nagyvázsony volt a program. Büszkén mondhatjuk, hogy ilyen messzire is eljutott osztályunk focistáinak híre, így első programként a nagyvázsonyi 4. osztályos fiúk meghívására az ottani iskola tornatermében zajlott le a derby. Fiaink itt is derekasan helyt álltak, a lányok pedig jól szórakoztak. Ami ezután következett, az egy igazi időutazásnak bizonyult. A gyönyörű vár, a Panoptikum a középkorba, a Postamúzeum és a kovácsműhely az újkorba röpített bennünket. És a legújabb kor valóságának megfelelően sikerült a helyi Coop boltban és a vár előtti bazárban az összes pénzünket elkölteni. A visszafelé út lovas kocsin történt, amin sikerült éneklésünkkel ?elkápráztatni? lovászainkat. Meglepő módon az éjszakai órákba nyúló csillagászati előadáson mindössze ketten-hárman szenderedtünk el, de az azt követő teleszkópos csillagvizsgálaton már éberen figyeltük a csillagok helyi állását. Sőt még a szokásos esti ?hancúrozásra? is jutott az energiánkból. Csütörtökön és pénteken kézműves foglalkozásokon ismerkedhettünk a nemezelés és viaszolás rejtelmeivel.

A térképen való tájékozódás, tájolás próbán a Fenyves-hegyet tűzte ki célul Péter, az erdészünk, és egyben ?szakmai? vezetőnk. Egy varázslatosan szép és változatos táj tárult innen elénk. Egyik oldalon a Balaton, a másikon egy mesekönyvbe illő füves, lankás rét nyáját őriző juhásszal, mezei virágokkal, pillangókkal és illatos, édes erdei szamócákkal.

De hamar jött a kijózanítás, önálló csoportokban kellet visszatalálnunk a kiinduló helyhez. Sikerült! Senki nem veszett el! Ezen felbuzdulva, jó néhányan vállaltuk az éjszakai bátorságpróbát erdei terepen. No, ez már keményebbnek bizonyult, de hősiesen álltuk a sarat, hiánytalanul megvolt a csapat a végére.

Az utolsó este a vadlesen távcsővel és néma csendben kémleltük, hogy milyen vad bukkan elő a sűrűből. 7 őz és szarvas és egy mezei nyúl került ?terítékre?.

Péntek délelőtt számot adhattunk a héten megszerzett új tudásunkból, délután pedig kicsit fáradtan, de rengeteg élménnyel, ismerettel és szép emlékkel gazdagodva tértünk vissza.

Bozi Jánosné

osztályfőnök és