A 2016/2017 - es tanévben egy 6 foglalkozásból álló Múzeumpedagógiai foglalkozás - sorozaton vett részt a Rumi Rajki István Általános Iskola is, amelyet a  a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum kínált a 4. 5. és 6. osztályos tanulói számára.
     A tanév során így egy - egy foglalkozáson jártunk a Savaria Múzeumban, a Vasi Múzeumi Látványtárban, a Szombathelyi Képtárban, a Smidt Múzeumban, az Iseum Savariensében és a Vasi Skanzenben. A "Változás" és "Átváltozás" címet viselő programcsomagok számos új és érdekes múzeumpedagógiai feladatot kínáltak. Az egységes tematikához kapcsolódó múzeumi órák jól illeszkedtek az iskolai tananyaghoz, amelyet a múzeumi környezet és a kiállítások még élményszerűbben egészítettek ki. Az ismeretbővítés mellett lehetőségünk volt így egy kicsit megismerni a szombathelyi múzeumokat belülről is, amelyek tényleg sokszínű programot nyújtottak nekünk. A foglalkozásokat szinte mindig egy kis kreatív tárgy elkészítésével zártuk, amelyeket emlékként meg is kaptunk a múzeumpedagógusoktól. A Rumi Rajki István Iskolából 30 - an vállalkoztak erre a tartalmas foglalkozássorozatra, amelyet egy kis ismeretszerző kirándulásnak fogtunk fel. A szombathelyi foglalkozásokra különjárattal jutottunk be, amelyet pályázati támogatásként ingyen kaptunk. Kísérő pedagógusként, Lénártné Hustiker Erika tanárnő jött el velünk mindig a foglalkozásokra.
     Örülünk, hogy részesei lehettünk járási iskolaként egy ilyen átfogó tematikájú, érdekes rendezvénysorozatnak, amelynek reméljük lesz még a jövőben folytatása.

A program felelőse: Kondicsné Pásti Erika



Rum, 2017. június 11.

Fényképeket megtekintheti kapcsolódó galériánkban.

 

Diákjaink írták:

Fejes Beatrix Anna - 4. osztályos tanuló:

"Az idei tanévben, az iskola jóvoltából, részt vettem hat Múzeumpedagógiai foglalkozáson.
Szombathelyen voltak a látogatásunkra váró múzeumok, köztük a Skanzen, Smidt Múzeum, Savaria Múzeum, Képtár, Látványtár és az Iseum. Minden alkalommal, szerdánként, busszal közelítettük meg a helyszíneket.
Kiemelnék néhány alkalmat, ami nagyon tetszett. Az utolsó alkalommal a Képtárba mentünk. Egy 17. században élt hölgy ruháját, a 21. századba való ruhává kellett átalakítani. Nagyon meglepett, hogy mekkora a különbség, pedig csak pár száz év telt el. A Savaria Múzeum is tetszett. Ott csontokat válogattunk, és egy kirakót raktunk ki. Jártunk a Múzeumfaluban is, de ott inkább a fiúknak volt dolguk, mert "Pünkösdi király" választást játszottunk. Ettől függetlenül, a Skanzenben is jól éreztem magam.
Örülök, hogy részt vehettem a programokon, mert sokat tanultam belőle. Ajánlom Nektek is, hogy Ti is bátran látogassatok el a környékünk múzeumaiba.  "

 

Varsányi Korina - 5. osztályos tanuló:

"Az 5. és a 6. osztályosok az idei tanév során 6 múzeumban voltak, Szombathelyen. Az Erika nénik vittek minket a foglalkozásokra. Az alsósok is jöttek velünk mindig, csak őket más helyszínre szállította a busz. Számomra, különösen az volt a jó, hogy mind az öt múzeumban alkottunk valamit, kézműveskedtünk a foglalkozások zárásaként. Ezek mindig nagyon ötletesek voltak. Nekem a kedvencem mégis az utolsó foglalkozás volt, a Múzeumfalu. Az tetszett benne, hogy bemutatták nekünk, ahogy az emberek régen éltek. A régi parasztházak, berendezési tárgyak nagyon megragadtak. Ki kellett találnunk, melyik használati tárgy, mire való lehetett. Voltak nagyon furcsa eszközök, szerszámok is, amelyekre mi sem jöttünk rá. A foglalkozás végén a Skanzen állatait is megnézhettük. Kitalálhattátok, hogy nekem, természetesen, a LOVAK voltak a kedvenceim. Nagy örömmel etettük őket kézből, a Szonjával.
Kissé mindig elfáradtunk, de megérte. Remélem, jövőre is kínálnak nekünk hasonlóan érdekes programot."

 

Varga Máté - 6. osztályos tanuló:

"Az idén 6 alkalommal volt lehetőségünk, hogy részt vegyünk Múzeumpedagógiai foglalkozásokon. Engem különösen megérintett ez a téma, hiszen mindig is nagy érdeklődéssel vagyok a történelmi múlt iránt. Kíváncsian vártam hát, hogy minél előbb elkezdődjön a programsorozat.  
Két alkalommal látogattunk el a szombathelyi Képtárba, ahol művészi alkotásokon keresztül mutatták be nekünk a történelmet.
A következő foglalkozás helyszíne az Iseum Savariense Régészeti Műhely és Tárház volt. Körbesétáltuk, miközben a római kor történéseiről, illetve korszakáról hallhattunk érdekességeket.
Negyedik alkalommal a szépen felújított Savaria Múzeumba is eljutottunk, ahol régi pénzérmékkel ismerkedhettünk meg.
Számomra ismeretlen helyre utaztunk az ötödik foglalkozásra, mégpedig a Vasi Múzeumi Látványtárba. Ez ideig erről a helyről még csak nem is hallottam. Érdeklődve vártam, mi mindent fogok ott látni. Így utólag szinte felsorolni is nehéz mennyi látnivaló volt ott. Csak néhányat említek: magok, preparált állatok, koponyák stb. A foglalkozás keretében különféle vizsgálatokat végeztünk rovarokkal, fakéreggel.
Utolsó alkalommal a Vasi Skanzenbe mentünk, ahol betekintést nyertünk a paraszti kultúrába. Megismerhettük a régen használt eszközöket, tárgyakat, valamint sok-sok érdekességet hallhattunk a paraszt ember életéről, munkafolyamatairól.
A legtöbb és legérdekesebb információt számomra ez a helyszín adta. Szívesen megyek vissza máskor is erre a helyre.
Most így a foglalkozások után úgy gondolom, hogy sok érdekességet tudhattunk meg őseink életéről.
Az biztos számomra, hogy nem minden tudható meg könyvekből, amit csak lehet LÁTNI KELL!"